Zdravotnická technika
17.03.2018 — jduda
Zdravotnická technika Sbírka zdravotnické techniky umožňuje sledovat jednotlivé hmotné projevy medicíny a zdravotnictví v kontextu času a prostoru a jedinečným způsobem tak podněcuje myšlení vědců a zájemců nad vztahy mezi uměním, vědou, zdravotnictvím a člověkem. Oddělení zdravotnické techniky vzniklo na základě rozhodnutí generálního ředitele Národního technického muzea Karla Ksandra k 1. 3. 2018, v návaznosti na probíhající výstavu Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. Sestavujeme sbírku, která bude sloužit jako zdroj inspirace a výzkumu zdravotnické techniky a bude mapovat vývoj některých zdravotnických prostředků od jejich první známé podoby po současnou.
Sbírka nyní obsahuje předměty vyrobené v období od 19. století po současnost. Z druhé poloviny 19. století pochází například urinometr a albuminometr. Mezi předměty z konce 19. století je elektrická odporová tavicí pícka zubního lékaře nebo sada zubních vrtáků. Z přelomu 19. a 20. století, kdy byla předmětem značné publicity elektroléčba, pochází několik přístrojů pro terapii pulsními proudy. První polovina 20. století je ve sbírce reprezentována například protézou nohy a ruky nebo vybavením zubního lékaře v podobě rentgenu, zubařského křesla a vrtačky. Z druhé poloviny 20. století pocházejí sady instrumentů, instrumentační stolek, operační stůl, defibrilátor, náhrady kloubů či přístroj pro mimotělní krevní oběh. Předměty z počátku 21. století představují ukázku vyspělých technologií v podobě dialyzační jednotky, přístroje pro hemodialýzu, přístroje SPECT, řady přístrojů pro monitoraci, ale také čerpadel pro mechanickou srdeční podporu. Sbírku neustále rozšiřujeme a stojíme o vaši pomoc. Budeme rádi, pokud nám do sbírky nabídnete:
Pro více informací neváhejte kontaktovat kurátora sbírky zdravotnické techniky: Ing. Mgr. Lucie Burešová Národní technické muzeum, Kostelní 42, 170 78 Praha 7 email: lucie.buresova@ntm.cz tel.: +420 777 485 420
|